Kas 212010
 

Her yıl bir tema çerçevesinde hazırlanması planlanan, geçtiğimiz yıl Ermenistan’ı konu edinen Hrant Dink Vakfı’nın 2011 Ajandası ‘Kalabalıklar’ temasıyla çıktı. Türkçe-İngilizce ve Ermenice olarak üç dilde hazırlanan ajandada yılın her haftasında işlenen bir ‘kalabalık’a pek çok tarihi fotoğraf eşlik ediyor.

Güçlülere karşı ezilenlerin sözünü tarihin sahnesine çıkaran, dayanışmayı, cesareti ve direnişi yücelten kalabalıkların yanı sıra linçleri, katliamları, otoriter rejimleri, devlet güdümlü saldırganlığı doğuran kalabalıklar da ajandada yer alıyor.

Bu ‘Kalabalıklar’ arasında Gandhi’nin Tuz Yürüyüşü, Soğuk Savaş’ın sembolü olan Berlin Duvarı’nın yıkılışı, Güney Afrika’da beyazların ırkçı rejimine karşı verilen mücadele, yıllardır Arjantin’de vicdanı canlı tutan Plaza de Mayo Anneleri, tarihe geçen en büyük savaş karşıtı yürüyüşler, onur yürüyüşleri, bir zamanlar adının telaffuzu dahi yasak olan Newroz, tarihte bilinen ilk isyanlardan olan Spartaküs isyanı gibi isyanlar, Kadife Devrim, Fransız Devrimi’nin yolunu açan ‘Kiremit Günü’, Sürekli Aydınlık için Bir Dakika Karanlık, Kristalgece, Sivas Katliamı gibi olaylar yer alıyor.

Her konu, Tiananmen’de tankların önünde tek başına dikilen bir Çinli, Saygon’da kendini yakan keşiş veya Woodstock’ta bir araya gelip otoriteyi müzikle zorlayan binlerce insanın çarpıcı görüntüsü gibi unutulmaz tarihi fotoğraflarla birlikte bir albüm gibi sunuluyor. Ajandanın sayfalarında gezindikçe, hafızalar tazeleniyor ve tarihin akışını belirleyen en önemli aktör olan insanın gerek birey, gerek kalabalıklar içindeki sorumluluğu hatırlanıyor. Ajanda’da Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Müslüman, Alevi, Ermeni, Rum, Süryani, Kürt bayramları ve özel günleri de yer alıyor.

Ajanda, kitabevleri ve Hrant Dink Vakfı’ndan temin edilebilir.

Vakıf tel: (0212 240 33 61)