Kas 062010
 

Sanatçı, gazeteci, akademisyen, yazar, aktivist ve siyasetçiler “Temel hak ve özgürlükler arasında ayrım yapılamayacağını hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz” diyerek bir imza kampanyası başlattı.

KCK davası tutuklularının serbest bırakılması, başörtüsü yasağının kalkması, zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesi ve cemevlerine özgürlük taleplerine yer aldığı “Özgürlük İstiyoruz” başlıklı kampanyaya katılanlar arasında Ahmet İnsel, Doğan Tarkan, Ergin Cinmen, Bilge Contepe, Tarık Ziya Ekinci, Eren Keskin, Necmiye Alpay, İsmail Beşikçi,Orhan Miroğlu,Ahmet Tulgar, Veysi Sarısözen, Zeynep Tanbay, Ragıp Zarakolu gibi isimler yer alıyor.

Temel haklarını talep eden kesimler üzerindeki baskıcı uygulamaların sona ermesinin ancak demokratikleşmeye doğru atılacak büyük adımlarla gerçekleşeceğinin belirtildiği imza metninde bu adımları hızla atmak için gerekenler şöyle sıralanıyor:

  • Kürt hareketinin seçim tarihine kadar uzattığı ateşkes sürecinin değerlendirilmesi gereken çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.
  • Kürt sorununun siyasal ve demokratik çözümü için, KCK davasından tutuklu Kürt siyasetçilerinin ve seçilmiş Kürt yerel yöneticilerinin serbest bırakılmasını istiyoruz.
  • Düşünce ve ifade özgürlüğünün yanı sıra, inanç özgürlüğü önünde de engel teşkil eden başörtüsü yasağının son bulmasını istiyoruz.
  • Alevilerin inançlarını özgürce yayabilmelerini, zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesini ve cemevlerine özgürlük istiyoruz.

Kampanyaya katılmak ve daha fazla bilgi için: Özgürlük İstiyoruz.