Oca 222011
 

Son günlerde derneğimizi (Sosyal Değişim Derneği) ilgilendiren ve basına da yansıyan bir haber üzerine kamuoyuna aşağıdaki açıklamayı yapmayı bir gereklilik olarak görüyoruz.

Şubat 2009’da kurulan Sosyal Değişim Derneği çalışmalarını ‘nefret suçları’ üzerine yoğunlaştırmaktadır. 2009-2010’da ulusal günlük gazetelerin taranması yöntemiyle gerçekleştirilen “Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 Yıl, 10 Örnek” isimli çalışmamız yayınlanmış ve yaygın biçimde kamuoyuna sunulmuştur. Sosyal Değişim Derneği şu anda da “Nefret Suçları Tarihe Karışsın” başlığıyla, nefret suçlarını düzenleyen bir yasa çıkarılmasını merkezine alan bir kampanya yürütmektedir.

Metis Yayınları’nın her yıl düzenli olarak hazırladığı Metis Ajanda bu yıl temasını ırkçılık, ayrımcılık ve nefret suçları olarak belirledi. Bu konuda çalışma yürüten derneğimizin katkılarıyla Metis Ajanda 2011 hazırlandı ve satışa sunuldu. Ancak bir kitapevi hazırladığımız ajandanın satışını kendi satış zincirlerinde yasakladığını basına duyurdu. Nezih Kitapevi’nin yaptığı açıklamada:

Kurumumuz tüm faaliyetlerini Türkiye yasaları ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği ilke ve düşünceler doğrultusunda yürütmektedir. Ajanda içeriği üzerinde yapmış olduğumuz inceleme ve gerekse müşterilerimizin tarafımıza iletmiş oldukları yorum ve görüşler doğrultusunda derhal söz konusu ürünün satışına son vermiş bulunmaktayız”

Resmi bir devlet kuruluşu yaklaşımını andıran açıklamada yer alan tüm faaliyetlerini Türkiye yasaları” doğrultusunda yürütme ibaresi söz konusu ürünün yasadışı’ bir içeriğe sahip olduğu izlenimini doğurmaktadır. Bir kitapevinin tüm faaliyetlerini “ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği ilke ve düşünceler doğrultusunda” yürütmesinin belirsiz içeriği bir yana; tamamen yasal biçimde tüm Türkiye’de satışa sunulan kültürel bir ürünün üzerine ‘yasadışılık’ gölgesini düşürmenin en hafif deyimle haksızlık olduğunu düşünüyoruz.

Farklılıklarımızla birlikte yaşamayı ve toplumsal adalet duygusunu zedeleyen nefret suçları konusunda toplumda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir çalışmanın yasaklanmasını da ayrıca doğru bulmuyor ve farklı bir niyet taşındığına inanıyoruz.
Nezih Kitapevi’ni değerlendirmesini gözden geçirmeye, tüm okurları ırkçılık, ayrımcılık ve nefret suçlarına karşı Metis Ajanda 2011’i incelemeye davet ediyoruz.

Sosyal Değişim Derneği
21 Ocak 2011