Nis 112011
 

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi ve Sosyal Değişim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Nefret Suçları Konferansı” programı içinde yer alan “Nefretin siyaseti: İslamofobi, Antisemitizm, Milliyetçilik” başlıklı oturumda, Sayın Hilal Kaplan moderatör olarak öngörülmüştü.

Durum böyleyken, LGBTT bireyleri ve sivil toplum örgütlerinden Hilal Kaplan’ın daha önce “eşcinsellik” üzerine yazmış ve ifade etmiş olduğu görüşlerinden dolayı konferansa katılımına yoğun tepkiler geldi.

Konferansın temasının kamuoyu önünde ciddi sorumluluk gerektiren son derece hassas bir konu teşkil etmesi; kişi ve kurumların ötesinde bir öneme sahip olması nedeniyle ve etkinliğe gölge düşürmemek amacıyla programda bir değişikliği zorunlu gördük. Bu konuda Sayın Hilal Kaplan’ın gösterdiği anlayıştan dolayı kendisine teşekkür borçluyuz.

DurDe ve Sosyal Değişim Derneği, nefret suçları mağduru tüm kesimlerle dayanışmayı ve birlikte hareket etmeyi bir görev bildiği gibi, her türlü cinsiyetçi ayrımcılık ve homofobiyle mücadeleyi de önemsemektedir. Bu konuda konferans sonrasında LGBTT örgütleriyle bir araya gelerek, meselenin ayrıntılarını konuşmayı diliyoruz.

 

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi ve Sosyal Değişim Derneği