Oca 312013
 

ekim-Aralık-2012-cocuk-haklari-izleme-raporuGöç Vakfı’nın, geçen yılın son 3 ayını kapsayan 4’ncü çocuk hakları ihlal raporuna göre, 15 ilde 6’sı gelin kız çocuğu olmak üzere toplam 25 çocuk intihar girişiminde bulundu. Bunlardan 18’i ölümle sonuçlandı.

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Göç Vakfı, Diyarbakır, Adıyaman, Çanakkale, Balıkesir, Konya, Sivas, Hakkari, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, İzmir, Ağrı, Elazığ, Bursa, Siirt ve Mardin olmak üzere 15 ili kapsayan, geçen yılın Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan çocuk hakları ihlal raporunu yayınladı.

Vakfın raporunda geçen yılın son üç aylık döneminde 25 çocuk intihar girişiminin olduğu belirtilerek, “Çocuklarda intihar alt yaş sınırının bir önceki raporumuzda da belirttiğimiz gibi 8’e düştüğü görülmektedir. Devlet, önleyici politikalar geliştirmek yerine intiharları görmezden geliyor” denildi.

18’i ölümle sonuçlandı

Raporda 2012’nin son 3 aylık dönemini kapsayan çalışmada tespit edilen 25 intihar girişiminden 18’inin ölümle, 6’sının ise ağır yaralanmayla sonuçlandığı, 1 vakanın ise teşebbüs aşamasında kaldığı belirtildi.

Rapora göre son 3 aylık dönemde 13 erken veya zorla evlilik olayı yaşanırken, intiharı seçen 6 gelin çocuktan 5’inin öldüğü, 1’inin ise ağır yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi. Aynı dönemde, 2 çocuk gelinin de töre cinayeti sonucu öldürüldüğü açıkladı.

Göç Vakfı’nın çalışmasına göre bu dönemde 15 cinsel istismar olayında 21 kız çocuğunun etkilendiği belirtilirken, 5 olayda ise 7 kız çocuğunun cinsel sömürüye alet edildiği vurgulandı. 2012 yılında çocuk hakları ihlali sayılabilecek bin 69 olayın gerçekleştiği, bu olaylardan 476’sı kız olmak üzere toplam 2 bin 475 çocuğun etkilendiği belirtildi.

Çocuk haklarına ilişkin öneriler

Göç Vakfı’nın hazırladığı raporda, çocuk hakları ihlaline yönelik hazırlanan öneriler de şöyle sıralandı:

“Çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi ve bu kapsamda BM Çocuk Hakları Komitesi’nin tavsiyeleri ışığında, çocuk koruma mekanizmalarının oluşturulması için tedbir alınmalı. Çocuk hakları ihlallerinin gerçekleştiği konularda önleyici tedbirler ve desteklere öncelik verilmeli, ihlallerin önlenmesinde tek yöntem olarak ailelerin cezalandırılması kullanılmamalıdır. Sokakta çalışan çocuklar sorununun Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında, ailelere de gerekli destekler sağlanacak şekilde çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Çocukların bulunduğu tüm kapalı kurumlar, bağımsız sivil izlemeye açılmalıdır.”

» Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.