Şub 282013
 

samatya-ermeni-toplumuna-saldiriİstanbul, Samatya’da 28 Kasım 2012’de yaşlı bir Ermeni kadına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce bir saldırı düzenlenmiş, ağır biçimde darp edilen mağdur bir gözünü kaybetmiştir. Bu olaydan bir ay sonra, yine Samatya’da, yine yaşlı bir Ermeni kadın, Maritsa Küçük aynı biçimde saldırıya uğramış ve öldürülmüştür. Aynı semtte darp edilen bir başka yaşlı Ermeni kadının bir gözünde önemli görme kaybı olmuştur. Bir başka yaşlı Ermeni kadın otomobile bindirilerek kaçırılmak istenmiş, kendi ifadesiyle ‘son anda kiliseye sığınarak’ kurtulmuştur.

Samatya’da yaşlı Ermeni kadınlara yönelik, biri cinayetle sonuçlanan bu saldırıların ardındanDurDe Girişimi üç ayrı heyetle, resmi kurumlara üç ayrı ziyaret gerçekleştirmiştir. Bunlar: 

 1. 6 Şubat 2013 tarihinde İl İnsan Hakları Kurulu’ndan sorumlu vali yardımcısı SayınMustafa Güran ile makamında 1 saatlik görüşme.
 2. 7 Şubat 2013 tarihinde Fatih İlçe Kaymakamı Sayın Ahmet Ümit ile makamında 1 saatlik görüşme.
 3. 25 Şubat 2013 günü İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ile makamında 45 dakikalık görüşme.

Her üç görüşmede de heyetlerimiz başta Samatya’da yaşayan yaşlı ve çocuklar olmak üzere, Ermeni toplumunun yaşadığı kaygı ve gerginlikleri aktardı. Olayların ortak özellikleri (tümünün yaşlı Ermeni kadınlara yönelik olması, aynı kilise civarında ve aynı saatlerde işlenmeleri, tüm saldırıların yaşlı kadınlar evlerine girmek üzereyken gerçekleşmesi vb) göz önüne alındığında bu saldırıların önyargı saikiyle işlenmiş nefret suçları olabileceğine işaret edildi. Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü yaklaşırken, 2015’e yönelik hazırlıklar çerçevesinde işlenmiş suçlar olabileceğine dikkat çekildi.

Saldırıların Kasım ayı sonunda başlamasından önce ASİM-DER isimli bir derneğin twitter üzerinden Ermenilerin okul, kilise ve vakıf binalarının açık adreslerinin yayınladığı, bunun yerleşik Ermeni düşmanlığının yarattığı negatif iklime zemin oluşturabileceği vurgulandı. Birbirine yakın tarihlerde gerçekleşen bu saldırıların yanı sıra Kadıköy’de bir Ermeni okulu öğretmeninin öldürülmesinin de benzer kaygıları arttırdığına ve Ermeni toplumunun “Yeni bir saldırı dalgası mı geliyor?” gerginliğine kapıldığına dikkat çekildi.

Yetkililerin aktarımlarından olayın yakın takip altında olduğu izlenimi edinildi. Tüm görüşmelerde, etnik kimliğe bakılmaksızın tüm yurttaşların aynı güvenceler altında korunduğu heyetlerimize aktarıldı. Bazı satırbaşları şöyle:

 1. Saldırılar yetkililer tarafından ‘münferit’ hırsızlık amaçlı girişimler olarak görülüyor.
 2. Saldırıların hemen ardından Samatya’da güvenliğin arttırıldığı, 20-25 kişilik bir sivil polis timinin bölgede görevlendirildiği söylendi (Samatya halkının bu konuda şüpheleri oluşmuş durumda).
 3. Ocak 2013 sonunda, İl İnsan Hakları Kurulu bünyesinde 5 kişilik bir Samatya Komisyonu oluşturuldu ve çalışmalarına başladı. 

DurDe’nin yetkililere aktardığı talep ve öneriler:

 1. Saldırıların muhtevası ne olursa olsun, etnik kökene yönelik önyargılarla işlenmiş nefret suçları olup olmadığının özellikle araştırılması.
 2. Mülki idarenin Ermeni toplumunu ve genel kamuoyunu rahatlatacak resmi bir açıklama yapması.
 3. Mülki idarenin yapacağı açıklamada Ermenilerin devlet tarafından diğer tüm yurttaşlarla eşit görüldüğünün vurgulanması.
 4. Samatya kilisesine bir ziyaret düzenlenmesi (Bu talep İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu tarafından kabul edildi ve programa alındı. 3 veya 10 Mart 2013 günlerinden birinde, Pazar ayini sonrası kilise ziyareti ve ardından Ermeni cemaatiyle bir yemek organize ediliyor).
 5. Samatya’daki camilerde okunan Cuma hutbelerinde, yurttaşlara birlikte yaşamın önemi ve iyi komşuluk ilişkilerinin vurgulanması önerildi (Bu talep kabul edildi. Valilik müftülükle görüşmek üzere not aldı).
 6. Muhtarlık ile görüşülerek işbirliği olanaklarının arttırılması.
 7. Yerel halkla doğrudan temas sağlanması.

Heyetlerimiz sürdürülebilir ilişkiler yürütülmesi ve bilgi alışverişinin daha sağlıklı sağlanabilmesi için süreci izlemeye ve raporlamaya devam edeceğini vurgulayarak görüşmelerini ‘şimdilik’ kaydıyla sonlandırmıştır. Yeni ulaşılacak bilgiler ve gelişmeler ışığında Samatya saldırılarını izlemeyi sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz. 

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe

DurDe Girişimi

28 Şubat 2013  

 

 

Not: Samatya saldırıları ve bu görüşme notları Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) gönderilecek olan nefret suçları raporunda da yer alacaktır.

» Raporu Acrobat formatında indirmek için tıklayın