Eyl 092013
 

sosyal-medya-nefret-soylemiYaşar Üniversitesi (YÜ) akademisyenleri, sosyal medya kullanıcılarının Twitter ve You Tube’da ürettiği ve yorumlarıyla yaygınlaştırdığı ‘nefret söylemi’ni araştırdı.

1 milyon kişi tarafından izlenen onlarca video, yüzlerce kişi tarafından yapılan yorumlar incelenerek yapılan araştırmada, ortaya ilginç sonuçlar çıktı.Sosyal medya kullanıcılarının Türkiye gündemine oturan konularda yaptıkları yorumları inceleyen Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç ile Araştırma Görevlisi Göker Gülay, sosyal medyanın günümüzde adeta stres atma platformu olarak kullanıldığını ifade etti. 

Akademisyenler, “Twitter kullanıcılarının, You Tube kullanıcılarına göre daha hoşgörülü ve objektif bir duruş sergilediklerini tespit ettik. Buna karşın You Tube kullanıcılarının, yaptıkları yorumlarda genellikle takma isimlerle, daha çok nefret içerikli söylemlerde bulunduğunu belirledik” dedi.You Tube ve Twitter kullanıcılarına yönelik yapılan araştırmada, incelenen toplam bin 831 yorumda, erkek kullanıcıların kadın kullanıcılara göre daha çok nefret odaklı söylemlerde bulundukları tespit edildi.

Nisan 2013’ten Temmuz 2013’e kadar geçen sürede Twitter ve Youtube’da Türkiye gündemine ilişkin konularda gerçekleştirilen yorumları incelediklerini belirten Alikılıç, “Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısının arttıkça nefret kültürünün de arttığını görüyoruz. Araştırmamızda 4 aylık bir dönemi ele aldık. Bu süre zarfında hem You Tube’da hem de Twitter’da gerçekleştirilen yorumların içerik analizini gerçekleştirdik.

Buna göre Twitter kullanıcılarının You Tube kullanıcılarına göre daha hoşgörülü olduğunu ve daha objektif bir duruş sergilediklerini tespit ettik. You Tube’da 1 milyon kişinin izlediği çeşitli videolara yapılan yorumların yüzde 42’si negatif söylem içeriyor, bunların da yüzde 91,6’sında ise nefret söylemi var. Twitter’da ise bu oran çok daha düşük, aynı konularda yapılan bin 65 yorumun yalnızca yüzde 7,5’i negatif söylem içeriyor.

You Tube’da nefret söyleminin fazla olmasının nedeni, hesap açmaya gerek duymadan gerçek kimliğini saklayarak yorumlarda bulunan kişiler. Gerçek hayatta birbirlerine ve çevresine söylemeyeceği nefret söylemlerini sosyal medyada çok rahatlıkla söyleyebiliyorlar. Bir bakıma sosyal medyayı stres atma platformu olarak da görebiliyorlar” diye konuştu.

“DENETİM MEKANİZMASI ŞART”

Geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada da bir denetim mekanizması olması gerektiğini belirten Gülay ise şu önerilerde bulundu:
“Beğenilmeyen veya hoş görülmeyen bir paylaşım nedeniyle tüm sistemin kapatılması anlamsız ve çözüme hitap etmeyen bir tercih olabilir. Ancak sosyal medya araçları içerisindeki kullanıcı denetimlerinin ve şikayet mekanizmasının daha aktif hale getirilmesi gerekiyor. Ülkemizde bu konudaki yasal düzenlemeler henüz her kurumu ve herkesi tatmin edecek düzeyde değil. Geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada da bir denetim mekanizmasının olması gerekli.”

Öte yandan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de internet kullanan kişi sayısı ise 50 milyon.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 yılı Nisan ayında gerçekleştirdiği “Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması” sonuçlarına göre Türkiye genelinde hanelerin yüzde 49.1’i evden internete erişim imkanına sahip. Bu rakam Batı Anadolu Bölgesi’nde yüzde 52.4 olarak Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor.

Kaynak: İnternet Haber