Oca 082014
 

anne-frank-gencler-insan-haklari-egitimi-sosyal-degisim-dernegiİkinci Dünya Savaşı ve Nazi döneminde ırkçı ayrımcılığa maruz kalarak, yaşamını bir Nazi kampında yitiren Anne Frank’ın anılarını ve dönemin koşullarını konu eden “Anne Frank – Günümüz için Bir Tarih” adlı sergi, Ankara’da ilk kez sergilenmeye başladı. Sergi daha önce 2012 yılında İstanbul’da sergilenmişti.

Sergiyle eş zamanlı olarak, gençlere yönelik insan hakları eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimde, gençler Anne Frank’ın kişisel öyküsü üzerinden temel insan hakları ve özgürlüklerine ve çeşitli ayrımcılık durumlarına ilişkin paylaşım ve tartışmalarda bulunma imkanı elde etti.

Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında on milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edilen serginin açılışı, 21 Aralık Cumartesi günü, Anne Frank’ın üvey kız kardeşi Eva Schloss, Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Büyükelçiliği, Anne Frank House yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde (AFSAD) gerçekleşti. Büyük bir katılımın olduğu sergide, Eva Schloss’un toplama kamplarındaki anılarını paylaştığı bölüm davetlilerden büyük ilgi gördü. Sertifikalarını Schloss’tan alan gençler Schloss ile Holokost ve insan hakları konusunda sohbet etme fırsatı buldular.

Sergi, 11 Ocak 2014 tarihine kadar AFSAD sergi salonunda ziyaret edilebilecek.

anne-frank-gencler-insan-haklari-egitimi-sosyal-degisim-dernegi-3