Ağu 282014
 

holokost-egitim-semineri-sosyal-degisimSosyal Değişim Derneği ve Anne Frank House işbirliği ile gerçekleştirilecek olan bu seminer, Anne Frank’ın insanlığa bıraktığı mirası kullanarak, toplumda temel insan hakları bilincinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Seminer hakkında: Katılımcılara, tarihte ayrımcılık, Holokost (soykırım) ve önyargıların nelere yol açabileceği konusunda, ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilmiş yeni eğitim teknikleri tanıtılacaktır. Geçmişteki ayrımcılıklar gözden geçirilerek, günümüz toplumlarında ayrımcılık ve önyargının oluşumu ve bunun sonuçları ele alınacaktır. Aktif katılım içeren seminerde, katılımcılar karşılıklı etkileşimle çalışmalar gerçekleştirecek ve ileride kendi çalışmalarında kullanabilecekleri materyaller sağlanacaktır. 

Eğitmenler:

 • Cihan Tekeli, Anne Frank House Amsterdam
 • Gonca Şahin, Sosyal Değişim Derneği (Koordinatör, Eğitmen)
 • Hasan Tahsin Özkaya, Tarih Öğretmeni
 • Levent Şensever, Sosyal Değişim Derneği (Genel Sekreter)
 • Dr. Pınar Dost-Niyego, Tarih Araştırmacısı ve Öğretmeni
 • Yeşim Kara, Sosyal Değişim Derneği (gönüllü, eğitmen)

Kimler katılabilir: Tarih, sosyal bilimler, Holokost, önyargılar, ayrımcılık, kültürlerarası diyalog, vb. alanlarda eğitim veren, eğitim vermeyi planlayan ya da bu konuda okulunda veya çevresinde çalışma yapmak isteyen eğitmenler, eğitmen adayları ve gençlere açıktır.

Çalışma Programı

Eğitim tarihi:  Cumartesi 27 ve Pazar 28 Eylül 2014
Yer: Sümerpark Ortak Yaşam Alanı, Çocuk Destek Merkezi, Yenişehir-Diyarbakır
Son Başvuru Tarihi: 12 Eylül 2014
Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanma Tarihi: 16 Eylül 2014

Katılım ücretsiz olup, katılımcıların tüm programa katılımları beklenmektedir.

Eğitimden yararlanabilecek kişi sayısı sınırlı olduğundan aşağıdaki kriterler göz önüne alınarak değerlendirme yapılacaktır:

 • Katılımcıların bulundukları toplumsal konum itibariyle (yaş, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, engellilik, vb) eşit dağılımı,
 • Katılımcıların temel insan hakları konusunda duyarlılık sahibi olması,
 • Başvuru formunun eksiksiz ve açıklayıcı bir şekilde doldurulması,
 • Başvurunun eğitim amaç ve hedefleri ile uyumlu olması,
 • Diyarbakır ve çevresindeki illerde ikamet edenler önceliklidir. Diyarbakır dışından başvuranlar, konaklama ve ulaşım masraflarını kendileri karşılayacaktır.

Sorularınız ve detaylı bilgi için:

Gonca Şahin
E-posta: [email protected] 

Aşağıdaki linkte yer alan başvuru formunu en geç 12 Eylül tarihine kadar online olarak doldurup, özgeçmişinizi [email protected] adresine göndermeniz gerekiyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

» Başvuru formu: http://goo.gl/j55vhH

 

» Bu proje Hollanda Kraliyeti Matra Fonu tarafından finanse edilmektedir.