2010

 

Derneğimizin çalışmalarına yer veren güncel köşe yazıları ve haberler:

‘Nefret Suçları’na karşı yasa çıkarılmalı – Günay Hilal Aygün

 • Haberde, derneğimizin düzenlediği bir etkinlik haber olarak verilmiş.
 • Taraf [20 Aralık 2010]

“İstanbul’da ‘Nefret Suçları Karşıtı Buluşma’da biraraya gelen sivil toplum kuruluşları bu konuda yasal düzenleme yapılması için görüş birliğine vardı Yasa taslağı hazırlamp Meclis’e sunulacak…”

***

Nefret suçlarına karşı kampanya

 • Haberde, derneğimizin düzenlediği bir etkinlik haber olarak verilmiş.
 • Birgün [17 Aralık 2010]

“Sosyal Değişim Derneği ve DurDe Girişimi tarafından düzenlenen, “Nefret Suçlarını Tarihe Gömelim” kampanyası basına tanıtıldı. Kampanya kapsamında yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Sosyal Değişim Derneği Başkanı Cengiz Algan , kampanyanın 2011 yılı sonuna kadar süreceğini söyledi.”

***

Basının dili bozulunca… – Mehmet Kara

 • Yazar, yazısında derneğimizin bir çalışması olan “Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 Yıl, 10 Örnek” çalışmasının sonuçlarına değinmiş.
 • Yeni Asya [5 Kasım 2010]

“Türk basınının 10 yıllık taramasının yapıldığı “Ulusal Basında Nefret Suçları-10 Yıl, 10 Örnek” çalışmasının ardından hazırlanan değerlendirme raporunda, nefreti körükleyen haberler derlendi. Altı ay süren 10 yıllık taramada seçilen 30 bin haber değerlendirilirken ceza kanunlarında “nefret suçları” ile ilgili yaptırım boşluğu olduğu vurgulandı. Medyanın “nefret söylemi” içeren haberlerinin meydana getirdiği sorunlara işaret edildi.”

***

‘Bombacılar ve çevreciler aynı soydan!’ – Nazım Alpman

 • Yazar, yazısında Sosyal Değişim Derneği’nin düzenlediği bir etkinliği konu etmiş.
 • İnternethaber.com [2 Kasım 2010]

“Önceki akşam Sosyal Değişim Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen akademisyenler, öğretmenler, gazeteciler, sanatçılar, sinemacılara konu hakkında bir brifing verildi. Nefret suçu kavramı ilk olarak 1986’da Amerika’da bir grup beyaz öğrenci siyah bir kişiye saldırması haberlerinde ortaya çıktı. 1990’larda Avrupa’da yaygınlaştı. Bu suça karşı da önlemler alınmaya başlandı.”

***

Yılmaz Özdil’e yazı önerisi – Mevlüt Tezel

 • Yazar, derneğimizin bir çalışması olan “Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 Yıl, 10 Örnek” projesinin sonuçlarına değinmiş.
 • Sabah [29 Ekim 2010]

“Bu haber, ‘Ulusal Basında Nefret Suçları- 10 Yıl, 10 Örnek’ başlıklı araştırmaya da konu oldu… Raporda, ‘50 kelimeye bu kadar yoğun ırkçı bir dil sığdıran bu haber, tipik bir nefret suçu savunusu olarak iletişim fakültelerine ders malzemesi bile olabilir’ ifadesi kullanılıyordu…”

***

Medyadaki nefret söylemi yine yayında – Nagehan Alçı

 • Yazar, medyada artan nefret söylemine ilişkin derneğimizin yürütmüş olduğu “Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 yıl, 10 Örnek” adlı çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlara gönderme yapmış.
 • Akşam [28 Ekim 2010]

“Önümde ‘Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 yıl, 10 Örnek’ başlıklı bir çalışma duruyor. İzmir’deki katille ilgili medyanın tutturduğu nefret söyleminden bahsederken bu çalışmaya değinmemek olmaz. Araştırmayı Sosyal Değişim Derneği yapmış, Açık Toplum Vakfı desteklemiş.”

***

Su “Yaşam Hakkı” – Osman Nevres Yılmazlar

 • Yazar, derneğimizin de yürütücüleri arasında yer aldığı “Su Hakkı Kampanyası”ndan yola çıkarak, su sorununu ele almış.
 • e-Karaman.com [13 Ekim 2010]

“Kitapcığın başlığı “Yaşam Hakkı Olarak SU”. İstanbul-Sosyal Değişim Derneği, “En Önemli Doğal Kaynağın Tahrip Edilmesi,Kirletilmesi ve Çıkar Kaynağına Dönüştürülmesi Üzerine” katılımcı kuruluşlarla birlikte yürüttükleri “SU HAKKI KAMPANYASI” çerçevesinde ve Ercan AYBOĞA’nın sunumuyla bu kitapcığı hazırlamışlar.”

***

Savarona operasyonunun günahı – Faruk Bildirici

 • Okur Temsilcisine Mektuplar, Hürriyet
 • Yazar, derneğimizin Danışma Kurulu’nda yer alan Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’ndan bahisle, “Ulusal basında nefret suçları; 10 yıl 10 örnek” projemize gönderme yapmış.
 • Hürriyet [11 Ekim 2010]

“Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Sosyal Değişim Derneği’nin “Ulusal basında nefret suçları; 10 yıl 10 örnek” projesinin Danışma Kurulu’nda görev almış bir akademisyen. Bu çalışmaları nedeniyle İnceoğlu’ndan, “Savarona’nın finansörü Musevi asıllı Petkimci Maşkeviç” haberini değerlendirmesini rica ettim…”

***

Nefret suçlarına karşı kampanya başlatılıyor – Murat Eroğlu ve Serkan Demirel
 • Yazı, derneğimizin bir çalışması olan nefret suçları karşıtı platform girişimi konusunda bir haber yazısı.
 • Evrensel [29 Eylül 2010]
“Sosyal Değişim Derneği Başkanı Cengiz Algan, Türkiye’de nefret suçları konusunda çok fazla bir şeyin bilinmediğini, konuya ilişkin sınırlı kaynak olduğunu söyledi. Yasal mevzuatında bu suçlara göre yetersiz olduğunu belirten Algan, Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini yerine getirilmediğini, yargı sürecinde nefret suçlarını konusunda duyarlı olmadığını ve bu konuyla ilgili uluslararası bağların zayıf kaldığını aktardı.”
***

Nefret suçları ve ırkçılık yasal mevzuata girsin

 • Yazı, derneğimizin nefret suçları konusunda yürüttüğü çalışmalara değiniyor.
 • Yüksekovahaber.com [28 Eylül 2010]

“Nisan ayında ”Ulusala basında nefret suçları, 10 yıl, 10 örnek” isimli bir araştırma yapan platform üyeleri bazı kategorilerde nefret söylemi incelendi. Araştırma sonucunda Türkiye, Cumhuriyet, Yeni Şafak, Milli Gazete, Vakit ve Zaman gibi günlük gazetelerde nefret söyleminin yoğunlaştığı sonucuna varıldı.”

***

Nefret suçlarıyla mücadele şart – Özgür Katip Kaya

 • Yazar, derneğimizin bir çalışması olan “Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 Yıl, 10 Örnek” projesinin sonuçlarına değinmiş.
 • Radikal [22 Eylül 2010]

“Medyada görülen nefret söylemi, çoğunlukla etnik ve dini azınlıklara yönelik olarak gerçekleşmektedir ancak nefret söyleminin hedefi olan azınlık türleri sadece bunlar değildir.

Medyada sık sık ‘hırsız şoparlar’, ‘lanetli-korkak Yahudiler’, ‘bölücüler’, “Allah’a küfreden zındıklar” ‘örümcek beyinliler’, ‘sapık ilişki içerisinde olanlar’ vs, gibi nefret söylemlerini sıkça okuduk. (Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 Yıl, 10 Örnek, Sosyal Değişim Derneği Yayınları, 2010)”

***

Derneğimizin çalışmalarına değinen diğer köşe yazıları, haberler ve söyleşiler: