2012

 

Derneğimizin 2012 yılı içinde düzenlediği veya katıldığı etkinlikler ve çalışmalar:

  •  27 Şubat 2012: Fatih Üniversitesi’nde 3 öğrenci kulübünün ortak etkinliği olan Nefret Suçlarıyla Mücadele başlıklı panelde dernek başkanımız Cengiz Alğan da konuşmacılar arasındaydı. Hepimiz Tanığız Platformu’ndan, Asker Hakları Platformu’ndan, Hrant’ın Arkadaşları grubundan birer konuşmacının yanısıra panele katılan yazar Yıldız Ramazanoğlu da Uludere izlenimlerini aktardı. Alğan nefret suçlarının tanımı, yasal düzenlemenin gerekliliği, nefret suçlarıyla mücadele yöntemleri ve Nefret Suçları Yasa Kampanyası hakkında bir sunum yaptı. Panele yaklaşık 100 izleyici katıldı.
  • 4 Şubat 2012: Nefret Suçları Yasa Kampanyası çerçevesi içinde derneğimizin düzenlediği “Nefret Suçları ve Medya” toplantısı, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu (Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi) ve dernek Başkanı Cengiz Alğan‘ın sunumlarıyla gerçekleşti. Toplantıya yaklaşık 25 kişi katıldı. Aynı gün gerçekleştirilen “Hukuk Açısından Nefret Suçları” toplantısının sunumlarını ise Yrd. Doç. Dr. Asuman Aytekin İnceoğlu (İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi) ve dernek Genel Sekreteri F. Levent Şensever yaptı. Bu toplantıya da yaklaşık 25 kişi katıldı.
  • 26 Ocak 2012: Derneğimizin inisiyatifiyle kurulan “Nefret Suçları Yasa Kampanyası Platformu”, Taxim Hill otelinde yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Platforma, başta nefret suçları mağduru kurumları, insan hakları dernekleri ve sendikalar olmak üzere 60 sivil toplum kuruluşu katıldı. Bu toplantıda aynı zamanda “Nefret Suçları Yasası İstiyorum” adıyla açılan imza kampanyası da duyuruldu.