2013

 

Derneğimizin 2013 yılı içinde düzenlediği veya katıldığı etkinlikler, görüşmeler, ziyaretler ve çalışmalar:

Mart

 • Dernek Genel Sekreterimiz, 20 Mart 2013, Çarşamba günü İTÜ Gönüllülük Kulübü tarafından düzenlenen Gönüllü Zirvesi‘ne katıldı. Etkinlikte, “Nefret Suçları” başlıklı oturumda, Nefret Suçları Yasa Kampanyasının gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler hakkında bilgi verdi. Aynı oturumda, İstanbulLambda Avukatı Fırat Söyle ve aynı örgütten Yıldız Tar, sanatçı Yaşar Kurt, Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi ve derneğimizin Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu da konuşmacı olarak yer aldı.
 • 9 Mart, Cumartesi günü düzenlediğimiz İşbirliği Arayış Toplantısı‘na yoğun ilgi oldu. Katılımcılar arasında Yrd. Doç. Dr. Asuman İnceoğlu (Bilgi Üniversitesi), Burcu Yeşiladalı (Bilgi Üniversitesi), Fikret İlkiz (Türk Ceza Hukuku Derneği Başkanı), Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar (Kemerburgaz Üniversitesi), Do. Dr. Kenan Çayır (Bilgi Üniversitesi), Melisa Akan (Hrant Dink Vakfı), Nil Mutluer (Helsinki Yurttaşlar Derneği), Nurcan Kaya (Global Dialogue), Özlem Yalçınkaya (Açık Toplum Vakfı), Taner Kılıç (Mülteci-Der), Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu (Galatasaray Üniversitesi),  Mahmut Çınar (Bahçeşehir Üniversitesi), Pelin Bardakçı (Açık Toplum Vakfı) gibi isimler de yer aldı. Toplantıda, derneğimizin önümüzdeki dönem odaklanacağı nefret suçlarını izleme faaliyetlerine ilişkin planlanan etkinlikler konusunda sunum yapıldı ve katılımcıların görüşleri alındı.
 • 6 Mart, Çarşamba günü Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus ile Romanlara yönelik ayrımcılık konusunda işbirliği olanaklarını konuştuk ve bu konuda derneğimizin katılmayı veya örgütlemeyi planladığı etkinlikler hakkında bilgi verdik.
 • 1 Mart, Cuma günü Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği‘nin düzenlediği ayrımcılıkla mücadele seminerleri kapsamında, gençlerle buluşarak, nefret suçları konusunda yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi verdik ve önümüzdeki dönem ortaklaşa düzenleyeceğimiz Nefret Suçları Eğitim Seminerinin içeriğini konuştuk.

Şubat

 • 26 Şubat, Salı derneğimizin Dördüncü Kuruluş Yıldönümü
 • 22 Şubat, Cuma günü Berlin, Almanya’da faaliyet yürüten EVZ Vakfı yetkilisi Tim Köhler ile Türkiye’de nefret suçlarına ilişkin yürütülen çalışmalar konusunda bir video konferans yaptık, dernek faaliyetleri hakkında bilgilendirdik.
 • 22 Şubat, Cuma günü dernek Genel Sekreteri F. Levent Şensever, Açık Radyo‘nun “Önce Sağlık” programında Betigül Öngen ve Selim Badur ile nefret suçları konusunu ele aldı, derneğin nefret suçları konusundaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
 • 19 Şubat, Salı günü Romanlara yönelik ayrımcılık konusunda ileriye yönelik olası çalışmalar hakkında Sinan Şanlıer ile görüştük.
 • 16 Şubat, Cumartesi günü düzenlediğimiz Türkiye Nefret Suçları Konferansı‘na 400’ü aşkın kişi katıldı. Dört oturumdan oluşan konferansa, yurtdışından konukların yanı sıra, çok sayıda mağdur gruplardan bireyler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve öğrenci de katıldı.
 • 15 Şubat, Cuma günü İstanbul’da Taxim Hill Otel’de, üçüncüsünü düzenlediğimiz Türkiye Nefret Suçları Konferansı çerçevesinde bir resepsiyon gerçekleştirdik. Resepsiyona çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisinin yanı sıra, diplomatik temsilciliklerden ve yurtdışından da konuklar katıldı. Resepsiyonda 100 kadar katılımcı yer aldı.
 • Dernek Genel Sekreteri, F. Levent Şensever, 14 Şubat, Perşembe günü Nefret Suçları konusunun ele alındığı ATV, A Haber programına katıldı ve görüşlerini dile getirdi.
 • 13 Şubat, Çarşamba günü dernek Genel Sekreteri F. Levent Şensever ve Kemerburgaz Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, IMC TV‘de nefret suçları konusunda yayımlanan programa katılarak, görüşlerini dile getirdi.
 • 5 Şubat, Salı günü Global Dialogue yetkilileriyle görüştük ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik; görüş alışverişinde bulunduk.

Ocak

 • 30 Ocak, Çarşamba İngiltere’de faaliyet yürüten Art Beyond Belief adlı sivil toplum kuruluşunun yetkilileriyle görüştük, dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdik ve işbirliği olanaklarını konuştuk.
 • 22 Ocak, Salı günü Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gönüllülerinden oluşan bir grup öğrenci ile insan hakları, nefret suçları ve nefret söylemi gibi konuları konuştuk. Dernek faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik.
 • İnsan hakları konusunda izleme yapma ve veri toplama faaliyetlerine ilişkin teknikler ve araçlar geliştiren HURIDOCS kuruluşuyla görüşme yaparak, izleme faaliyetlerimize ilişkin işbirliği olanaklarını görüştük.
 • 20 Ocak, Pazar günü Açık Toplum Vakfı yetkilileri ile görüştük, çalışmalarımız hakkında bilgi verdik ve görüşlerini aldık.
 • İnsan Hakları İçin Genç Kampüs Projesi katılımcısı gençler ile bir araya geldik; faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik ve nefret suçları konusunda sohbet ettik.
 • Doğan Holding, gruba bağlı medya şirketlerinde uyulması gereken Yayın İlkeleri’nin nihai denetimini sağlamak üzere oluşturulan “Doğan Yayın İlkeleri Kurulu”nda derneğimiz Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu da yer aldı.
 • 9-10 Ocak 2013 tarihleri arasında Ankara’da Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu‘nu, Almanya ve İngiltere elçiliklerini ziyaret ettik ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik.
 • 7 Ocak, Pazartesi günü Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu‘nda yetkililer ile görüştük, faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdik ve görüşlerini aldık.