Planlanan etkinlikler [2011-2012]

 

Sosyal Değişim Derneği’nin önümüzdeki dönem planlanan etkinlikler:

Nefret Suçları Yasa Kampanyası Hazırlık Toplantısı
1 Ekim 2011 tarihinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı – Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (AGİT – ODIHR) ve ABD’den Karalama Karşıtı Birlik (Anti-Defamation League – ADL) örgütünün işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan bu seminerde, nefret suçları yasasının gerekliliği, böyle bir yasa taslağı için atılması gereken adımlar ve göz önüne alınması gereken hususlar ile yasa kampanyası için bir strateji belirlenmesi gibi konular ele alınacak. Hazırlık toplantısına yurtdışından uzmanların yanı sıra, Türkiye’den de hukukçular ve sivil toplum temsilcileri katılacak.

Program ve bilgi için tıkla

Nefret Suçlarını İzleme Kılavuzu

Nefret suçlarını izleme seminerinin bir çıktısı olarak planlanan bu kılavuz, Türkiye’de gerçekleştirilmekte olan nefret suçlarını izleme faaliyetlerinde kullanılması ve yapılan izleme faaliyetlerinin ortak bir formatta düzenlenmesini amaçlıyor. Kılavuz yaz sonunda yayımlanmış olacak.

Nefret Suçlarını İzleme Merkezi
Sosyal Değişim Derneği, kurulduğu günden bu yana nefret söylemi ve nefret suçları izleme çalışması yürütmektedir. 2009 yılında yürüttüğü “Ulusal Basında Nefret Suçları: 10 Yıl, 10 Örnek” adlı çalışmasının sonuçları bir kitapçık olarak da yayımlandı. Dernek, önümüzdeki dönemde bu çalışmasını çok daha etkin bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla bir nefret suçları izleme merkezi kurmayı planlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda 2011 yılının başından bu yana hazırlıklarını sürdürmekte ve bu yılın sonunda söz konusu çalışmasını bir proje çerçevesinde hayata geçirmeyi planlamaktadır.

Nefret Suçları Yasal Mevzuatı konusunda çalışmalar
Türkiye’de nefret suçları yasasının hükümetin ve Meclis’in gündemine getirilmesi amacıyla yürütülecek olan bu çalışma çerçevesinde, hukukçulardan oluşan bir çalışma grubunun oluşturulması amaçlanıyor. Bu doğrultuda, bu yılın Eylül ayında AGİT, ADL ve benzeri uzman kurumlarla işbirliğiyle ve konuyla ilgili hukukçuları bir araya getirerek, bir “Nefret Suçları Yasal Mevzuat Stratejisi” toplantısı düzenlemeyi; mevzuat konusunda izlenmesi gereken stratejinin tartışılmasını hedefliyoruz.

DiyalogFest
Bu yıl 19-20 Kasım tarihlerinde birincisi düzenlenecek olan DiyalogFest, her yıl insan hakları, ırkçılık ve nefret suçları konularını ele alacak ve bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek etkinliklerle düzenlenecek. Birinci yılında ana teması “kültürlerarası diyalog” olacak festivale toplam 5 bin kişilik bir katılım bekleniyor. Festival, nefret suçları mağduru kesimleri temsil eden sivil toplum kuruluşlarının aktif katılımıyla örgütlenecek ve başta komşu ülkeler ve Avrupa olmak üzere, konuya ilişkin uluslararası temsilcilerin de katılımıyla gerçekleştirilecek.

Uluslararası Nefret Suçları Buluşması
Avrupa’nın 26 ülkesinden yaklaşık 100 gencin katılımıyla düzenlenecek olan altı günlük etkinlik, Avrupa çapında 650 örgütün oluşturmuş olduğu bir network olan UNITED for Intercultural Action işbirliğiyle 2012 yılının bahar aylarında gerçekleşecek. Konferans boyunca tematik çalışma grupları, eğitim atölyeleri, genel toplantılar, interaktif sunumlar, panel tartışmaları, açık tartışmalar, politik cafe ve info-market gibi toplantı ve etkinlikler düzenlenecek.