Uluslararası İlişkiler

 

Derneğimizin 2011 yılı içinde gerçekleştirdiği uluslararası ilişkiler ve katıldığı etkinlikler:

 • 17 Aralık 2011: Sosyal Değişim Derneği adına F. Levent Şensever ve Neslihan Şık, bir etkinlik kapsamında İstanbul’da bulunan Anne Frank House (Hollanda) yetkilisi Cihan Tekeli ve Barry van Driel ile olası işbirliği konularını görüştü.
 • 14-16 Aralık 2011: Sosyal Değişim Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erkin Erdoğan ve  Genel Sekreter F. Levent Şensever, nefret suçlarına karşı yürütülen dernek faaliyetleri hakkında bilgilendirmek amacıyla Ankara’da büyükelçilik ziyaretlerinde bulundu. Bu çerçevede  Almanya, Avustralya, Danimarka, İngiltere, İsveç, Norveç ve Kanada büyükelçilikleri ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ziyaret edildi.
 • 4-5 Aralık 2011: Litvanya Cumhuriyeti’nin başkenti Vilnius’ta yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) düzenlediği “OSCE – Mediterranean Partner Countries’ Civil Society Conference” toplantısına Sosyal Değişim Derneği adına Erkin Erdoğan ve Neslihan Şık katıldı.
 • 27-30 Kasım 2011: Sosyal Değişim Derneği Genel Sekreteri F. Levent Şensever, Rusya’nın Voronezh kentinde düzenelen “Development of International Civil Initiatives Against Racism and Violence in Russia and Russian-speaking Countries”adlı konferansa katıldı. Konferansa, Avrupa’nın 10 ülkesinden 15 kadar katılımcının yanı sıra, Rusya’dan da 50 kadar sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.
 • 23-24 Kasım 2011: EVZ Vakfı tarafından Berlin’de düzenlenen “Stop Hate Crime! NGO Approaches to Victim Assistance and Monitoring in Europe” adlı konferansa, Sosyal Değişim Derneği Genel Sekreteri F. Levent Şensever ve Yönetim Kurulu Üyesi Erkin Erdoğan katıldı. Konferansa Avrupa’nın 13 ülkesinden 100’den fazla sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.
 • 15-20 Ekim 2011: Sosyal Değişim Derneği üyesi Berrin Yüce ve Neslihan Şık, UNITED for Intercultural Action network‘ü tarafindan Makedonya’nin Struga kentinde düzenlenen bir konferansa katıldı. Avrupa çapında antifaşist, anti-ırkçı, mülteci, insan hakları ve azınlık hakları organizasyonlarını temsil eden 70 genç aktivist ve gönüllüyü biraraya getiren konferans boyunca kültürlerarası diyalog ve çokkültürlü toplumlarda işbirliği stratejileri tartışıldı.
  Yılda 2 kez yapılan konferansın temel amacı bu alanda aktif olan kişi ve STK’lar arasındaki iletişim ve sinerjiyi teşvik ederek ortak sorunların ve çözüm önerilerinin rahatça tartışıldığı güçlü bir platform yaratmaya zemin hazırlamak. Bu sebeple katılımcıların deneyimlerini aktarması öncellenerek hem tecrit edilmiş topluluklarla beraber çalışma pratikleri hem de kültürlerarası diyalogu geliştirme metotları masaya yatırıldı. Sosyal Değişim Derneği, DurDe ve ASAM’ın ev sahipliği yapacağı bir sonraki konferans, Mayıs 2012’de Istanbul’da yapılacak.
 • 6-8 Ekim 2011: Sosyal Değişim Derneği Genel Sekreteri F. Levent Şensever, Open Society Foundation tarafından Ermenistan’ın Erivan kentinde düzenlenen “What Future for Democracy and Civil Society” adlı konferansa katıldı. Konferansta başta Kafkaslar, Avrasya ve Doğu Avrupa olmak üzere, 30’un üzerinde ülkeden 100’den fazla sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer aldı.
 • 1 Ağustos 2011: Derneğimizin inisiyatifiyle ve Sırbistan, Rusya ve Ermenistan’dan sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, bölgesel bir network kurulması hedefiyle Avrupa Konseyi’ne proje başvurusu yapıldı.
 • 19 Temmuz 2011: Derneğimizin Genel Sekreteri F. Levent Şensever, Polonya’nın başkenti Varşova’da, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı – Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (AGİT – ODIHR) yetkilileriyle nefret suçlarına ilişkin işbirliği olanaklarını görüştü.
 • 8-9 Temmuz 2011: Balkan Forumu Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen “Balkanlar’da Tolerans ve Kültürel Etkileşim” konulu toplantı 8-9 Temmuz 2011’de Bulgaristan’da yapıldı. Toplantıya Balkanlar’ın farklı ülkelerinden katılan 30 gazeteci ve STK temsilcisi iki gün boyunca bölgedeki dini ve etnik azınlıkların sorunları hakkında tartışmalar yürüttü. Toplantının amacı Goraniler, Boşnaklar, Torbeşler, Pomaklar gibi azınlıkların karşı karşıya olduğu zorluklara ilişkin fikir alışverişinde bulunmak, kültürel etkileşimin sorunlu alanların üstesinden gelmek için oynayabileceği rolü tartışmak ve İnternetin STK’lar arası bölgesel işbirliğini geliştirmek için ne gibi fonksiyonları olabileceğini ele almaktı. Türkiye’den Sosyal Değişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erkin Erdoğan’ın ve Bulgaristan Ulusal Radyosu – Türkiye temsilcisi Nihal Özergan’ın katıldığı toplantıda, sivil toplum örgütlerinin bölgesel işbirliğini geliştirmesi ihtiyacının altı çizildi ve bu yönde çalışmalar yürütüldü. Toplantıların “Toleransımızın Gerçek Boyutları” başlıklı oturumunda Sosyal Değişim Derneği’nin 2010 yılında yürüttüğü “Ulusal Basında Nefret Suçları – 10 Yıl, 10 Örnek” çalışmasının sonuçları paylaşıldı.
 • 3-7 Temmuz 2011: Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nun düzenlediği “Medyada İfade Özgürlüğünün Savunulmasında Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü” konulu toplantıya Dernek üyesi Neslihan Şık katıldı. AB üyeliğine aday ülkelerden 40 kadar katılımcı ile gerçekleşen toplantıda bu konuda daha önce kampanyalar yürütmüş sivil toplum kuruluşlarının sunumlarının yanı sıra, ifade özgürlüğü ve nefret söylemi arasındaki ayrım üzerine de tartışmalar yürütüldü.
 • 29 Haziran 2011: Sosyal Değişim Derneği, önümüzdeki yıl yürütülecek olan ve Mısır’dan sivil toplum örgütlerinin düzenlediği, “Dinlerarası Diyalog ve Mısır’da Demokratikleşme” başlıklı projeye ortak oldu.
 • 15-21 Haziran 2011: Derneğimiz adına üyemiz Neslihan Şık, 15-21 Haziran tarihleri arasında ABD’de nefret suçları konusunda çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi. Bu gezi çerçevesinde Anti-Defamation League (ADL) tarafından ABD’nin Boston kentinde düzenlenen ve nefret suçları yasalarının ele alındığı bir konferansa katıldı. Konferansta, Sosyal Değişim Derneği’nin nefret suçları konusunda faaliyetlerini ve yasa kampanyası ile ilgili çalışmalarını aktardı ve uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptı.Konferansın bir diğer konuşmacısı, 1998 yılında oğlu Matthew Shepard’ın öldürülmesinden sonra kurduğu vakıf ile cinsel yönelimin nefret suçları kapsamına alınması için çalışmalar yürütmüş olan Judy Shepard idi. Judy Shepard konuşmasında, 2009 yılında “Shepard-Byrd Act” adı ile kabul edilen nefret suçları yasası için vakfın on yılı aşkın bir süre yürüttüğü kampanya sürecini anlattı. ADL Yönetim Kurulu’nun toplantısına da katılan Şık, iki kurum arasında başlayan işbirliğinin gelişmesi yönünde yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aynı hafta, ADL’in Suffolk Polis Akademisi’nde düzenli olarak yürüttüğü nefret suçlarını tespit eğitimine gözlemci olarak katılan temsilcimiz, ayrıca Human Rights First adlı sivil toplum örgütünün ofisini de ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.
 • 1 Mart 2011: Birleşik Krallık’ta faaliyet sürdüren Media Diversity Institution adlı sivil toplum kuruluşu temsilcisi Milica Pesic ile iki kurum arasında işbirliği olanaklarını görüştük.
 • 15 Şubat 2011UNITED for Intercultural Action network‘ünün 2012 yılının bahar aylarında İstanbul’da düzenlenecek olan toplantısının örgütlenmesi için Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan Evren Ergeç ile hazırlık toplantısı yaptık. Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi, TOG ve derneğimiz toplantının örgütlenmesinde işbirliği yapacak.